čtvrtek 3. května 2012

Svátek růžových vín

Když slyším slovo "prvomájový", vybaví se mi okamžitě "průvod" a vzápětí mi naskočí husí kůže, a to přesto, že se už roky snažím tohle slovní spojení i děsivou představu povinně jásajících davů z hlavy vymazat. A tak jsem ráda za každou událost, kterou si můžu s prvním májem spojit. Letos jsme s přítelem objevili tu pravou - svátek růžových vín. Na svazích Svatováclavské vinice nad Villou Richter se rozložily tři desítky vinařů, kteří růžové víno vyrábějí. Protože počasí se překonávalo a slunce pálilo, jako by byl červenec, bylo víc než rozumné vyrazit spíš později a hlavně se předem dobře najíst. I tak si ale nezkušený návštěvník mohl za pomoci 5 ochutnávek, které byly v ceně vstupného, pořídit celkem rychle solidní opičku :) Nejtěžší bylo správně si vybrat - seznam nabízených vín byl plný Frankovky, Zweigeltrebe, Rulandského modrého, Merlotu, Svatovavřineckého nebo Cabernetu Sauvignon či Moravia, mezi kterými se schovávalo André, Pinot Noir a občas nějaké cuveé. Pochopitelně všechno rosé nebo claret, případně pink... Takže, bude lepší ochutnat něco od zavedené firmy nebo raději od méně známého vinaře... a radši nějakou známou odrůdu nebo spíš něco neznámého... a proč jsme vlastně nepřišli hned, když otevírali?


Z osmi vzorků, které jsme ochutnali, byl jednoznačně nejlepší Pinot Noir Claret 2008 barrique z Vinařství Dvořáček. Jak se víno postupně rozehřívalo, vůni dubového sudu by dokázal rozpoznat i nastydlý alergik uprostřed pylové sezóny, o chuti nemluvě - svěží ovoce, za kterým se loudal hřejivý koňak. Neodolala jsem pokušení a musela panu Dvořáčkovi říct, že jeho víno bylo vynikající, jenže on tak nějak čekal, že si popovídáme trochu víc. Kdybych už byla alespoň trochu líznutá, asi bych neměla zábrany, ale protože jsem byla naštěstí střízlivá, žádná ostuda se nekonala. Co by si taky mohl povídat s takovým expertem, jako jsem já. Spolehlivě poznám jen červené od bílého, takže růžovým jsem si vlastně značně rozšířila obzory, a když jsem v náladě, vedu rádoby vtipné řeči o jižním svahu a vápenitém podloží :) Výborné bylo i dezertní víno Šaler rosé 2009 (Vinařství Špalek), Svatovavřinecký claret 2011 (Vitis Moravia) a Cabernet Moravia 2011 Rosé (Pavel Binder).


Růžové víno přilákalo spoustu zájemců, všechna zastíněná místa byla obsazená dekami vybavenými návštěvníky, i těmi, kterým bylo jedno, že fleky od trávy skoro nejdou vyprat, a my ostatní jsme posedávali na různých zídkách. Někteří se prozíravě pohybovali v blízkosti stánků a zasvěceně konverzovali s vinaři. A komu došla řeč nebo ztěžkl jazyk, mohl se kochat jedinečnou vyhlídkou na Prahu.

Žádné komentáře: