středa 8. května 2013

Svátek růžových vín 2013

Letošní zima se ne a ne pustit vlády. Zatímco jindy se začátkem dubna všechno zelená, letošní duben nechtěl o zelenání se nic slyšet. Teprve v posledním týdnu si dal říct, ale i tak se zdálo být skoro jisté, že prvomájová pusa pod rozkvetlou třešní nebude. Tedy, pusa snad bude, ale ta třešeň nějak zaostávala. Ale příroda nakonec všechno dohoní. I když čarodějnice se ještě musely smířit s mrholením a ani prvomájové ráno nijak neplýtvalo slunečními paprsky, natož snad modrou oblohou, stromy už rozkvetly. Jen vinice se probouzela pomalu.


Díky tomu byl letošní ročník Svátku růžových vín o něco chladnější než ten loňský, ale nezdálo se, že by to někomu vadilo. Dámy a slečny sice oblékly místo letních šatů teplé bundy, růžové se ale nezpronevěřila skoro žádná. Chladno ani neodradilo některé z návštěvníků od pikniku, na které ale přišli řádně vybaveni, zejména deky se letos opravdu hodily. Většina ale dala přednost korzování vinicí s vyhlídkou na Prahu a hlavně na zahrady v podhradí, kde už všechno krásně kvetlo.


Co vín týká, můj rozhled se od loňska o třetinu zlepšil - kromě bílého a červeného už rozeznám i růžové. V tomto směru měl tedy loňský ročník pozitivní dopad na moje vzdělání :)

Letošní nabídka vín byla o maličko chudší, ale osvědčené loňské kousky nechyběly, snad jen dezertní Šaler rosé 2009 z Vinařství Špalek mi scházel. Jeho pozici tak v mém žebříčku zaujalo likérové růžové z rodinného vinařství Dvořáček LTM. A samozřejmě jsme nemohli vynechat jejich Pinot Noir klaret Barrique 2008. Stejně tak jsme nemohli minout Pavla Bindera a jeho Cabernet Moravia rosé 2012 a Zweigeltrebe rosé 2012. Na doporučení jsme ochutnali Cabernet Sauvignon rosé 2012 od Agropolu Mikulov - dobrá volba, a snad ještě lepší byl Kolby Modrý Portugal od Proqin Vinařství Velké Pavlovice. Jediné, co na nás neudělalo dojem, byl kabinetní Alibernet 2012 od Víno Škrobák.

A protože šedá obloha fotografování moc nepřeje, přidávám i jeden slunečný obrázek z loňska.

Žádné komentáře: