neděle 15. dubna 2012

Annaberg 2012


V krušnohorském městečku Annaberg-Buchholz se konal 30. ročník německého krajkářského kongresu. Hlavním tématem byla krajka Duchesse, její historie, ale i možnost využití v současné krajce. Kromě toho je každoročně vyhlašovaná mezinárodní soutěž, tentokrát na téma Barvy Orientu, a aby toho nebylo málo, německé krajkářky zpravidla připraví ještě několik dalších výstav. Všechny expozice byly soustředěné v těsné blízkosti náměstí - na radnici, v Krušnohorském muzeu a v místním kulturáku "Erzhammer" (omlouvám se za ten kulturák, ale překlad výrazu Haus des Gastes, který mi nabídl translate.google, mě celkem vyděsil). Haus des Gastes Erzhammer je několikapatrová budova, která je zcela jistě středem kulturního života v Annabergu - v průběhu roku se tu koná spousta zajímavých akcí a také kurzy řezbářství a paličkování, což jsou místní tradiční řemesla. A právě tyto prostory o víkendu po Velikonocích obsadily krajky.


Kromě blešího trhu, kde můžete objevit nějaký poklad, ať už v podobě staré zajímavé krajky nebo časopisu či knihy, kterou už roky nemůžete nikde sehnat, tu bylo připraveno několik výstav - Paličky Evropy s ukázkami paliček, které se tradičně používaly v jednotlivých zemích Evropy, Motýl v krajce a básni, Moje krajka a já (ukázky prací místních krajkářek) a výstava krajkářské školy Barbary Uthmann, která založila v Annabergu krajkářskou školu už v 16. století. Výstava prací ze soutěže Barvy Orientu byla společně s výstavou dětských prací na radnici a zlatý hřeb kongresu, krajka Duchesse, byla vystavena v Krušnohorském muzeu.


Kromě několika kursů je pravidelnou součástí také krajkářský trh, kde se prezentují různí prodejci, vydavatelství a autoři nejen z Německa, ale i ze zahraničí. Vybírat si tu můžete z nepřeberného množství podvinků, paliček a různých dalších pomůcek, knih a hlavně všelijakých přízí - od bavlněných a vlněných až po lněné a hedvábné, a to jednodruhových nebo v různých směsích, o barvách nemluvě. Co se právě těch přízí týká, nepřeberné množství trochu komplikuje výběr :) Ale občas narazíte na něco, co vám vyrazí dech nebo vás alespoň přinutí k zamyšlení, třeba reflexní příze... Marně jsem přemýšlela, nač by se dala využít, že bych si z ní upaličkovala límec na zimní bundu, to asi nehrozí... ale doma mě napadlo, že reflexní vánoční ozdoby, to by mohl být pěkný vtípek. Tak už vím, co si přístí rok koupím :)


Že mají krajky v Annabergu tradici, je zřejmé i z toho, že jsou vystavené ve výlohách mnohých obchodů. I na jednotlivých výstavách je k vidění spousta zajímavých nápadů a ve většině případů i dokonale provedených prací, které musí ocenit každý, kdo má alespoň trochu povědomí o paličkování. Jenže, popravdě řečeno, pokud mě něco opravdu upoutalo, při bližším ohledání jsem zjistila, že autorkou je některá z našich českých nebo slovenských krajářek. A to je rozhodně dobrá zpráva :)

1 komentář:

Halinka řekl(a)...

Hej,Alex.
Very good text.I've read everything and understood without any problems:-)
Following very interésting lace-exhibition.The Germans are also very skilled at lace making.I saw one very similar exhibition in Warsaw-Pl few years ago.
The last picture: MIRACULOUS.In beading it looks very similarly-also in nature.I like thóse characteristic leaves of that tree.
Beautiful works-worth seeing and admiring.

Warm Hugs-Halinka-