pátek 22. července 2011

Lichnice

O minulé neděli bylo horko skoro na všechno, a tak jsme vzali mražené jahody a vyrazili za humna na výlet. Někdo má za humny draka, my Železné hory. Jednou z dominant jsou ruiny středověkého hradu Lichnice, které se tyčí nad Třemošnicí a odkud je krásný výhled široko daleko. Za ideálních podmínek je vidět třebas i Říp, my jsme to štěstí sice neměli, ale i tak to stálo za to.
Z hradu prý vedla podzemní chodba až na zámek v Žlebech. Ve sklepení pod faucimorem je k vidění několik málo metrů chodby, která je však dnes již zavalená, takže těžko hádat, kam vlastně vedla. Navíc tam byla tma tmoucí, takže z fotky nic nebylo. Jedna baterka stěží stačila, abychom viděli, kam jdeme. Ale byl tam úžasný chládek :)
Dívčí skok nad Lovětínskou roklí, kde se rytíři v plné zbroji snažili splnit přání spanilé, avšak kruté hradní paní Milady a otočit se třikráte s koněm. Všichni se snažili marně, z uhlazeného kamene se zřítili do rokle, kde bídně zahynuli. Až jednomu došla trpělivost, koníkovi nechal zasadit do podkov diamanty, díky čemuž úkol splnil, pak milé Miladě prostřelil šípem srdce a v nastalém zmatku zmizel...  Tolik místní pověst.
 
P.S. Jahody nezbyly :)

1 komentář:

Halinka řekl(a)...

Hi,again:-)
Very beautiful countryside.Fantastic ruins of the castle.Fabulous story!:-)
I think,I've even managed to understand properly.Czesky language is not very difficult,as for me-is a little resemble on Polish,but...I know-sometimes has got real 'traps':not always the word,which sounds similarly to a Polish one,means exactly the same,as in Polish-hahahaha:-)
My Daughter is 'a bit'better at Czesky,than me:she has finished Slavian Filology at Warsaw's University and has known ten Slavian languages so well.
Bear Hugs:-)
-Halinka-